Moje čajové nádobí

Zdravím všechny na tomto webu, tohle je můj první příspěvek. Nedávno, asi před půl rokem, jsem se stal čajovým fandou, a protože mi některé věci nejsou úplně jasné, chtěl bych se s vámi podělit o svoje prozatímní zkušenosti, názory a dotazy, které, jak doufám, mi třeba zodpovíte. Začnu svým čajovým nádobím. Skládá se z porcelánové konvičky o objemu zhruba 0.7l:


Porcelánová konev

keramického glazovaného hrnečku se sítkem (objem 0,6l):

Konvičkohrneček

skleněné konvičky (200 ml), porcelánové konvičky (300ml), keramické neglazované litrové konvičky a to nejlepší z mojí sbírky – konvička yixing s kalíškama:

Sbírka


Yixing jsem koupil v nedávném výletě v Praze, v Cha Dao (teanet-cn.cz). Mimochodem moje první čajovna, kterou jsem v životě navštívil. Čajovna má dokonalou „čajovou“ atmosféru a obsluha je velmi milá a pozorná. Během našeho popíjení přišla do čajovny nějaká starší paní asiatka a po vypití několika kalíšků Bai Hao začala meditovat. Jak už napsal někdo v jiném článku, je to opravdová oáza klidu kousek od hlavního nádraží. Navíc prý 3x ročně jezdí do Číny pro čerstvé čaje. Kromě toho majitel je číňan a je pravděpodobné, že má mnohem větší přehled o prodejcích na čínském trhu než cizinec a dokáže odlišit podvodníky s falešnými čaji. Pokud píše, že je to opravdu pravý čaj, věřil bych tomu více než kde jinde. Taky mi na můj dotaz proč některé čaje má v chladicím boxu a některé v dózách mimo poradil, že zelené čaje a málo fermentované oolongy je dobré dávat do ledničky, že vydrží déle čerstvé.

Porcelánová a skleněná konev
300 ml porcelánová a 200 ml skleněná konvička

Ale zpátky k nádobí. Chtěl jsem koupit nějakou malou kvalitnější yixing konvičku do max. 1000 Kč. Ovšem vinou menšího komunikačního nedorozumění s obsluhou, která byla jinak velmi úslužná, jsem za něj dal 1900 Kč. Ale nelituju, moc se mi líbí J

Yixing

Tady je odkaz na foto v plném rozlišení: http://teanet-cn.cz/gallery/photos/rev00121a.jpg Jestli dokáže vylepšit chuť čaje zatím nevím, zkusím a porovnám. V yixingu dělám oolongy, čaj pak přelévám do skleněné konvičky. Černé čaje dělám v 0.6l glazovaném hrnku se sítkem, ovšem sítko nepoužívám, čaj přeliju do velké porcelánové konvičky a piju z kalíšků nebo jiného velkého hrnku, čaj vyndám na misku a pak zpátky do glazovaného hrnku – čaj tam vydrží déle teplý. Valter píše na straně 134, že právě taková 0.6l konvička (u mě zároveň i hrnek) se mu osvědčila nejvíce. Zelené dělám v malé porcelánové konvičce a přelívám do skleněné. Přestože má o 100 ml větší objem, tak mám vyzkoušené, že zhruba tolik zaberou čajové lístky, takže to akorát vychází na plnou skleněnou konvičku. Pokud se chci pokochat i vzhledem louhujících se lístků, tak postup obrátím. Pokud se sejde více lidí sahám po litrovce:

Velká konev
Litrovka

Další náčiní, které používám je konvice Brita pro filtrování vody a digitální váha pro odvážení čaje. Momentálně sháním čajové moře. Zatím místo něj používám dvě porcelánové mísy, jedna veliká čtvercová, téměř vodorovná jako „pracovní plocha“ a jedna menší oválná na zachycení vody při ohřívání kalíšků a polívání yixingu. Taky mi zoufale chybí dřevěná pinzeta na vytahování kalíšků z vody, prsty to nesou dost špatně J Na ohřívání vody používám klasickou nerez rychlovarnou konvici, kterou bych chtěl časem nahradit indukční konvicí Kamjove, kterou používají v Cha Dao. Ta se mi móc líbila.

Tak to je o nádobí. Další zápisek bude obsahovat recenze různých čajů.

O autorovi

Autor žije v Brně v Novém Lískovci. Je zaměstnán na Vysokém učení technickém v Brně jako odborný asistent. Raději píše na všechny možné weby a fóra, místo toho, aby pracoval :-)

Obrázek uživatele Petr Vilím

Ahoj, tvoje sbírka je

Ahoj, tvoje sbírka je super, kompaktní a hezká. Líbí se mi ta yixing kovička...Já mám moře z yunnan sourcing, ale v česku je odborník teanet. A co se týče kamjove, ta mi dojde v úterý, už se moc těším! Přeji mnoho čajových žážitků

Obrázek uživatele mooncalf78

Ahoj, díky za typ a

Ahoj, díky za typ a přaní :) V teanetu jsem byl, ovšem po koupi yixingu už na moře nezbylo :) Navíc to co měli vystavené se mi moc nelíbilo (asi 4 druhy), ale kdybych se zeptal, tak by možná přinesl ze skladu jiné. Na webu má mnohem lepší nabídku, tam bych si asi vybral, ale zase je otázka, jestli to všechno má na skladě. Podle jejich fóra je už několik moří vyprodaných. Ale dávám přednost tomu vidět ho nejdříve na vlastní oči, ikdyž to asi chci v ČR moc. Kdyby někdo věděl, jestli je nějaký dobrý obchod i v Brně, ať se ozve. Výlet do Prahy je za 4 stovky, což může být půlka ceny moře :( Chtěl bych obejít brněnské čajovny, třeba na něco narazím.

Až ti dojde ta Kamjove tak ji určitě nezapoměn nafotit a orecenzovat :)

Obrázek uživatele Petr Vilím

Mám tuhle -

To by mě taky zajímalo,

To by mě taky zajímalo, kde v Brně koupit čajové moře :)

Obrázek uživatele Tomáš Peroutka

Fajn článek! Takových by

Fajn článek! Takových by se tu sešlo vícero.. Do toho yixingu dáváš všechny oolongy bez ohledu na typ?

Dostal jsem včera nový yixing a trochu důmám, na co si jej vyhradím (žeby lung jing? tmavé puery? bohyně?) :-))

Jaké jsou vůbec

Jaké jsou vůbec alternativy na co má smysl konvičku vyhradit? Pomineme-li možnost mít na každý čaj konvičku :)

Obrázek uživatele Petr Vilím

Protože yixing velmi

Protože yixing velmi dobře absourubuje chuť čaje, kdybychm v ní dělávali několik čajů, byla by to ,,chuťová směska''

Takže podle tebe nemá

Takže podle tebe nemá smysl vyhrazovat yixing jen na např. stejný druh (čínské zelenáče, oolongy apod.)?

Obrázek uživatele Petr Vilím

MÁ! já mám konvičky na

MÁ! já mám konvičky na zelený a tmavý puerh, a na oolongy...Stojí to zato...

Obrázek uživatele Benki

zrovna jsem taky nad tim

zrovna jsem taky nad tim premyslel..jak to udelat.. mam zatim prvni yixing.. no.. tak urcite chci mit casem
a) zelene oolongy
b) tmave oolongy
c) cervene caje
d) puerh zeleny
e) puerh tmavy
f) maly cestovni kamarad

:)

Obrázek uživatele fildoska

rada nad zlato: jdi vykrast

rada nad zlato: jdi vykrast banku:)

Obrázek uživatele Petr Vilím

Nebo rovnou teanet :-)

Nebo rovnou teanet :-)

Obrázek uživatele fildoska

pravda to by bylo

pravda to by bylo jednodusi:) ale zase vis co..vykrast teanet je barbarismus, vykrast banku jenom loupez:D

Obrázek uživatele Benki

proc ? Za par vyplat.. ;)

proc ? Za par vyplat.. ;) je to plan, ktery bych si casem rad splnil a nevidim to zase tak moc nerealne.. pocitam, ze tak do patnacti tisic se vlezu.. :D

Obrázek uživatele mooncalf78

Na tohle jsem se ptal

Na tohle jsem se ptal obsluhu v teanetu. Řekl mi, že malý yixing má nejvíc smysl vyhradit pro oolongy a nebo Pu-Erhy (které se snad ani jinak nedělají) Na zelené prý stačí větší konvička z porcelánu nebo gaiwan, není nutný yixing. Což nejspíš vychází z logiky, že černé a většina zelených jsou obyčejně jednonálevové. Nebo se pletu?

Obrázek uživatele sunnypeace

většina zelených a

většina zelených a jednonálevové??

Obrázek uživatele gormie

Pleteš. :)

Pleteš. :)

Ale hlavní obsah byl

Ale hlavní obsah byl správně?

Obrázek uživatele sunnypeace

Já mám teda yixing jeden

Já mám teda yixing jeden a mám ho na červené čaje from china :-) ale to je asi tim, že je piju nejčastěji. Ale myslím, že v literatuře sem se setkala s tím, že yixing je hlavně na oolongy, což mě napadá otázka, proč zrovna hlavně na ně?

Obrázek uživatele mooncalf78

Tak odpověd je pro mě

Tak odpověd je pro mě jednoznačná jen u Pu-Erhů. Ty vlivem zrání dokážou ze sebe uvolňovat různé chutě i vůně. Prolíváním stylem Gonf Fu Cha v malém yixingu z nich lze tyhle "vrstvy" postupně uvolňovat a každý nálev může být úplně jiný než předchozí. Čím zralejší Pu-Erh, tím více "vrstev" a více nálevů. Louhovat je ve velké konvici by asi bylo barbarství :)
U oolongů je jedno z možných vysvětlení, že jsou to většinou chuťově jemnější čaje, které potřebují větší koncentrace a některé se i speciálně výrábí pro Gong Fu Cha. Valter o nich píše na straně 51 - lahůdkové oolongy. Dají se sice dělat i v konvičce, ale to nejlepší ze sebe vydají ve vyšší koncentraci, která se při Gong Fu Cha dosahuje. A stejně jako u Pu-Erhů, různé nálevy se od sebe můžou lišit.

Jinak všechny čaje se dají dělat v yixingu, výhodou je, jak už bylo řečeno, že čaj do yixingu "nasákne" a pak je teoreticky možné udělat čaj jen ze samotné konvičky :) Ale u chuťově výrazných čajů jako jsou černé asi nemá cenu zvyšovat koncentraci, takže když už yixing, tak nějaký větší, na prolívání se většinou moc nehodí, stejně dobrý čaj dostaneš pravděpodobně i z glazované keramiky nebo porcelánu, který je o dost levnější a který můžes použít i třeba na zelené čaje. Ale to je jen můj skromný názor začátečníka, spíš ať se vyjádří zkušenější čajomilci :)

Obrázek uživatele Petr Vilím

dost zajímavý názor,

dost zajímavý názor, hlavně o tom pu-erhu :-) Ale ma sedmiletý pu-erh, ze kterého dělám tak 15 nálevů, a můj. nej z roku 2007 vydá nálevů přes dvacet...

Obrázek uživatele mooncalf78

Tak to není úplně můj

Tak to není úplně můj názor, ale nabyl jsem toho dojmu při čtení Jirkova webu o Pu-Erhu :) Já zatím ochutnal v životě pouze jediný Pu-Erh, resp. jediný šálek, a to údajně 45ti letý koláč připravený rodilým číňanem na slavnostech Znojemský hrozen 2007 - akce Národní den Číny. Nebyl špatný :)

Obrázek uživatele PP

45ti letý koláč? ;-) Oni

45ti letý koláč? ;-)
Oni číňani jsou často jako rybáři :-D

Jen pro zajímavost...byl tmavý nebo zelený?

Obrázek uživatele mooncalf78

To nevím, asi to ani

To nevím, asi to ani neříkali. Škoda že jsem zapoměl foťák v autě na parkovišti. Ale nějaké foto je na stránkách festivalu v tomle docu: http://www.znojemsky-hrozen.org/2007/dokumenty/Znojemsky_hrozen_Hot_news...
Kromě Pu-Erhu - ten dělal brýlatý číňan, který později předváděl i kaligrafii, se tam paralelně připravovala tuším Dračí studna. Tu dělala ta číňanka v plášti s tim skleněným nádobím. Měla dokonalé "spomalené" pohyby a úklony, které od té doby občas napodobuje moje přítelka, když dělá čaj, čímž mě pořád rozesmívá :D
Ještě tam nějaký Tchaiwanec dělal oolong, jestli jsem správně rozuměl, tak to znělo jako Kao Shan, ale jistý si nejsem.

Obrázek uživatele PP

Kao Shan jsi rozumněl asi

Kao Shan jsi rozumněl asi dobře. Ohledně toho Puerhu si říkal, žes ho ochutnal. Pak přece musíš vědět, zda byl nálev černý jako bota a nebo ne.

Obrázek uživatele mooncalf78

Nálev (zhruba 4.) byl

Nálev (zhruba 4.) byl oranžový, spíš světlejší, chuť lehoučká ovocně svěží. Pu-Erhy jsem jiné nepil, takže se v barvách zatím nevyznám :)

Obrázek uživatele Petr Vilím

oranžový a 45. ti letý?

oranžový a 45. ti letý? Takový neexistuje. Sice nejsem žádný znalec, ale tento pu-erh byl asi padělek :-(... Pro PP: Už za 20 let bude zelený pu-erh jako tmavý (jak barvou tak chutí). A navíc, před 45 lety shu pu-erh ještě neznali :-)...

Obrázek uživatele PP

Právě proto jsem se ptal

Právě proto jsem se ptal ;-)

Jinak oranžový jistě nemyslel puerh jako takový, ale nálev.

Obrázek uživatele mooncalf78

Jj, to snad je jasné.

Jj, to snad je jasné. Barva té hroudy byla aspoň z dálky černá.

Obrázek uživatele mooncalf78

Tak já nejsem už vůbec

Tak já nejsem už vůbec žádný znalec. Ale jisto jistě překladatel říkal, že "to je Pu-Erh z 60. let minulého století, tedy zhruba 45 ti letý Pu-Erh" konec citátu :) Jestli byl nebo nebyl pravý netuším. To z čeho to dělal vypadalo kulatě, jestli to byl koláč nebo jen nějaká kulatá hrouda nevím jistě, ale docela s tím zápasil :)

Obrázek uživatele Petr Vilím

To je jedno co to bylo, ale

To je jedno co to bylo, ale důležité je že ten nálev byl oranžový, takže jsou dvě možnosti - buď bylo nějak (nevím jak) zastaveno zrání někdy v průběhu prvních 3-6 let, a nebo to byl padělek.

Obrázek uživatele mooncalf78

Hm, tak přítelka mě

Hm, tak přítelka mě říká, že se jí zdál spíš hnědý než oranžový, takže se to možná plete mně :) ale úplně černý jak bota určitě nebyl.

Obrázek uživatele Petr Vilím

To nemění

To nemění situaci...Pozdravuj :-)

Obrázek uživatele Blueworld

No, ještě by bylo dobrý

No, ještě by bylo dobrý napsat v čem se plete. Já bych více méně souhlasil. Jen bych polemizoval s tvrzením, že většina zelených čajů jsou jednonálevové...

Obrázek uživatele gormie

Plete se s těmi zelenými

Plete se s těmi zelenými čaji. A není třeba s tím polemizovat, je to jednoduše nesmysl.

Obrázek uživatele mooncalf78

Tak souhlasím, já to

Tak souhlasím, já to určitě nemyslel doslova, že bych většinu zelených po prvním nálevu vyhodil. Jak je vidět i z mojich recenzí, téměř všechny lepší čaje včetně černých, až na vyjímky, dávají dobrý minimálně ještě druhý nálev (aspoň ty co jsem zkoušel a podle mojí chuťi :) ). Ale dobře, takže když to opravím a řeknu, že oolongy a Pu-Erhy snesou v průmeru nálevu mnohem víc, než černé a zelené, tak snad už budete souhlasit :)

Obrázek uživatele PP

No to já bych se tedy

No to já bych se tedy osobně zastal zelených čajů víc. Myslím, že co do počtu nálevů jsou zelené čaje s oolongy srovnatelné.

Obrázek uživatele Jarmila

Pořídit si 100ml

Pořídit si 100ml konvičku ze skla či porculánu. I evropské čajové náčinní stojí za hřích.

Obrázek uživatele mooncalf78

Díky :) Do yixingu dávám

Díky :) Do yixingu dávám hlavně méněfermentované (bohyně a granulované oolongy, Dan Congy, Phoenix, Si Ji Chun, Bao Zhong, ...) a to hlavně proto, že jich jednak mám nakoupeno nejvíc :), mají většinou jemnou, typicky "oolongovou" vůni i chuť, světle žlutou barvu hotového čaje, dají se bez následků pít i večer a v neposlední řadě je miluje moje přítelkyně :) se kterou si je právě navečer pravidelně děláme, kdy je čas a klid na přípravu stylem Gong Fu Cha.

Vícefermentované Oolongy z Daržílingu, Nepálu nebo např. Bílý vlas z Dobré čajovny přípomínají jak vzhledem listů, tak výraznou chuťí spíše černé čaje a dělám je stejně - nejčasteji v 0.6l konvičkohrnečku.

Ahojky chtěl bych se

Ahojky chtěl bych se zeptat.... kde jsi sehnal tu skleněnou konvičku (200ml)??? sem ji hledal na netu a nikde ji nemužu sehnat napiš mi na mail (suma.Z@seznam.cz) dík

Ahoj, také bych poprosila o

Ahoj, také bych poprosila o kontakt, kde koupit skleněnou konvičku 200ml. Omylem ji rozbila kamarádovi a chtěla bych mu ji dokoupit, ale nemůžu ji nikde najít.
Děkuju moc
Zdenka

Obrázek uživatele Jirka

Na www.ebay.com hledej

Na www.ebay.com hledej "glass teapot" ;-)